GSM - SAĞLIK

AVRUPADA BAZ İSTASYONLARI Bu bilgilendirme notu, son zamanlarda basında yer alan GSM baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduğu yolundaki yazılar ve bunun sonucunda ortaya çıkan tedirginliği gidermek üzere hazırlanmıştır. Dünya sağlık örgütünce benimsenmiş olan kurallara uygun olarak tesis edilen Baz istasyonların insan sağlığına yönelik bir zararı söz konusu değildir. Her ne kadar ülkemizde bu konudaki yönetmelikler yayınlanmamış da olsa, SIEMENS gibi ciddi firmalar kendi iş disiplinleri gereğince uluslarası standart ve kuralların dışına çıkmamaktadır. Bu kurallar ekteki yazıda açıklandığı gibi herhangi bir kişinin de gözleyebileceği kadar basittir. Kısaca: GSM baz istasyonu anteninin alt ve üst tarafında herhangi tehlike yoktur.

Antenin çevresindeki ilk 6 metreden sonraki uzaklıklarda da herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Antene daha yakın mesafelerde ise sürekli olarak bulunulmaması gerekir. Teknolojik gelişmelerin her türlüsü, yaşamımıza kattığı kalite ve yaşam süremizi arttırmanın yanı sıra , zaman zaman insanoğlunu zorlayan zararlı yan etkileri de birlikte getirmektedir. Sentetik maddelerin çevreye ve sağlığımıza olan zararlarını onlardan vazgeçmeden betaraf etmek zorundayız. Devamı »»

BAZ İSTASYONLARI İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER
Baz İstasyonları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Baz istasyonlar niçin kurulmaktadır?
Baz istasyonları, gerekli görülen yerleşim birimlerinde, mobil telefonlarla (cep telefonu) haberleşmeye yönelik kapsama alanı sağlanabilmesi amacıyla kurulmaktadır. Baz istasyonların kapsama alanına girmeyen bölgelerde mobil telefonlarla konuşmak mümkün olmamaktadır. Devamı »»
CEP TELEFONLARINA İLİŞKİN BİLMENİZ GEREKENLER
Mobil telefon işletmecisini seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Mobil telefon işletmecisini seçerken işletmecinin kapsama alanı, hizmet kalitesi, ses iletimi dışında sunduğu diğer hizmetler (WAP, GPRS vs.), tarifeler hakkında bilgi edinilmeli ve sözleşme şartları dikkatli okunulmalıdır. Devamı »»
Kaynak : Telekomünikasyon Kurumu. Baz Çalışma Prensipleri Video İzle »»
Baz Bilgi Notu Oku »»
 +90 224 249 33 50
2007 Özdemir Telekom Ltd. Şti. ozdemir@ozdemirtelekom.com
Tasarım : bayburt.net